تبلیغات
دنیای کامپیوتروفناوری اطلاعات - لپ‌تاپ 30 ساله شد
دنیای کامپیوتروفناوری اطلاعات
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM

 *شركت‌های بزرگی كه امروزه از تولیدكنندگان اصلی كامپیوترهای همراه در سطح دنیا هستند هفته گذشته جشن تولد 30 سالگی لپ‌تاپ را جشن گرفتند.

دردنیای امروز كه تبلت‌ها به عنوان نسل جدیدی از لپ‌تاپ‌ها یا همان كامپیوترهای همراه كه نخستین بار حدود 30 سال پیش صحبت از این كامپیوتر به میان آمد، به یكی از ابزارهای ضروری برای استفاده از سیستم‌های ارتباطی پیشرفته مبدل شده‌اند، صحبت از كامپیوترهایی كه به عنوان اولین كامپیوترهای همراه طراحی و ساخته شدند، خالی از لطف نخواهد بود. چرا كه در حقیقت این كامپیوترهای همراه بودند كه توانستند نقش بسیار مهمی در ایجاد تحول در شیوه زندگی ما انسان‌ها و برقراری پیوندی عمیق و ناگسستنی میان انسان‌ها و فناوری ایجاد كنند.

در عصری می‌خواهیم از اجداد و نیاكان كامپیوترهای پیشرفته امروزی سخن بگوییم كه تبلت‌ها و مینی‌نوت‌بوك‌ها بسیار نازك یا همان نت‌‌بوك‌های صفحه مسطح و تلفن‌های همراه هوشمند بخش بزرگی از بازارهای بزرگ فناوری در سطح دنیا را تصاحب كرده‌اند و نسل جدیدی از تبلت‌ها موسوم به آی‌پد 2 توسط شركت اپل به عنوان یكی از موفق‌ترین تولیدكنندگان كامپیوترهای همراه در سطح دنیا از 25 مارس سال جاری در بازارهای تجاری 25 كشور دنیا به فروش گذاشته شده است.

از كامپیوترهای همراه اولیه تا امروزی

نخستین كامپیوتر قابل حمل آوریل 1981 یعنی درست 3 ماه قبل از این‌كه نخستین كامپیوتر شخصی رومیزی یا همان PCها توسط IBM به بازارهای تجاری عرضه شوند، به معرض نمایش گذاشته شد.

البته پیش از آن و سال 1979 میلادی یك مخترع انگلیسی به نام ویلیام مگریج كه از كارشناسان شركت گرید سامانهز بود، كامپیوتر قابل حملی را معرفی كرده بود كه مجهز به یك نمایشگر الكترولومینسنت بود، اما تا سال 1981 این لپ‌تاپ‌ها به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته بود و فقط ناسا در سال 1980 میلادی از این لپ‌تاپ برای برنامه شاتل فضایی خود استفاده كرد. قیمت در نظر گرفته شده برای نخستین كامپیوتر همراه كه اوزبورن یك نام داشت، بیش از 1800 دلار بود.

اگرچه ویژگی مهم این كامپیوترها قابل حمل بودن آنها بود، اما از ‌آنجایی كه این كامپیوتر 11 كیلوگرم وزن داشت، برخلاف كامپیوترهای همراه امروزی مانند تبلت‌ها كه وزن آنها به طور متوسط حدود 700 گرم است یا لپ‌تاپ‌ها كه اغلب حدود 2 تا 3 كیلوگرم وزن دارند، جابه‌جایی آن به آسانی امكانپذیر نبود. این كامپیوتر مجهز به یك صفحه نمایشگر 5 اینچی بود. علی‌رغم این‌كه این كامپیوتر بسیار سنگین بود و قیمت بالایی برای آن در نظر گرفته شده بود، اما در فاصله بین سال‌های 1981 تا 1983 به فروش بسیار خوبی دست یافت. از آنجایی كه پس از آن فروش این كامپیوترها بشدت كاهش پیدا كرد، شركت تولیدكننده آن تصمیم گرفت عرضه آن را متوقف سازد.

سال 1983 شركت گاویلان كامپیوتر همراه جدیدی را كه دارای یك سیستم عامل منحصر به فرد و مجهز به یك چاپگر قابل حمل به وزن 5‌/‌4 كیلوگرم بود را به بازار عرضه كرد كه با موفقیت روبه‌رو نشد و به عنوان یك طرح شكست خورده پرونده آن برای همیشه بسته شد، اما پس از آن محصولات مشابه دیگری توسط شركت‌های مختلف طراحی و ساخته شدند و پس از 4 سال یعنی سال 1985 شركت توشیبا نخستین كامپیوتر همراه تولیدی این شركت را كه در حقیقت به عنوان اولین لپ‌تاپ واقعی در تاریخ فناوری به ثبت رسیده است در نمایشگاه سیبت كه همه ساله در هانوفر آلمان برگزار می‌شود به معرض نمایش عموم گذاشت.

البته پیش از آن اپل كامپیوتر جدیدی در ابعاد یك نوت‌بوك طراحی كرده بود، اما از آنجایی كه دارای یك صفحه نمایش جداگانه بود لپ‌تاپ محسوب نمی‌شد و تنها برای كاربران خانگی و همچنین برای استفاده از آن در فروشگاه‌ها مورد استقبال قرار گرفت.

كامپیوترهای همراه به جای كامپیوترهای رومیزی

لپ‌تاپ ساخته شده توسط توشیبا 5‌/‌5 كیلوگرم وزن داشت و اندازه صفحه نمایشگر آن در مقایسه با اوزبورن بزرگ‌تر بود. پس از آن كامپیوترهای همراه دیگری به بازار عرضه شدند كه در مقایسه وزن كمتر و صفحه نمایش بزرگ‌تری داشتند و سال 1991 نخستین كامپیوترهای همراه مجهز به نمایشگرهای رنگی به بازار عرصه شدند و به این ترتیب از سال 2000 میلادی و در آغاز هزاره سوم لپ‌تاپ‌هایی به بازار عرضه شدند كه نمایشگرهای بزرگ‌تری داشتند و از این‌رو می‌توانستند جایگزین مناسبی برای كامپیوترهای رومیزی باشند.

پس از آن كامپیوترهای همراه گوی سبقت را از كامپیوترهای شخصی رومیزی ربودند و به فروش قابل‌توجهی دست یافتند و روند كوچك شدن كامپیوترهای همراه همچنان ادامه یافت تا این كه نوت‌بوك‌های سبك‌تر و پس از آن مینی نوت‌بوك‌ها یا همان نوت‌بوك‌ها و در آخرین سال از دهه نخست هزاره سوم آی‌پدها قدم به عرصه فناوری گذاشتند و توانستند مفهوم جدیدی از كامپیوترهای قابل حمل را به نمایش گذارند.

موفقیت آی‌پد بسیاری از بزرگان دنیای سخت‌افزار را به این فكر انداخت تا با هدف رقابت با آی‌پد، تبلت‌هایی با قابلیت‌های جدید را به بازار عرضه كنند و به این ترتیب اپل هم سرانجام از آی‌پد 2 كه در حقیقت نسل جدیدی از آی‌پدها است رونمایی كرد و امروزه این كامپیوترها از قابلیت‌های متعددی برخوردار بوده و می‌توانند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای كاربران باشند.

از آنجایی كه بسیاری بر این باورند كه نخستین كامپیوترهای قابل حمل واقعی سال 1985 میلادی و توسط توشیبا به بازار عرضه شدند، سال گذشته نیز شركت توشیبا كه توانسته بود با معرفی و ساخت نخستین لپ‌تاپ واقعی پس از اوزبورن گوی سبقت را از شركت‌‌های بزرگی مانند IBM، اپل و مایكروسافت ربوده و موفقیت بزرگی را در مسیر پیشرفت و توسعه به عنوان یكی از بزرگ‌ترین غول‌های دنیای فناوری از آن خود سازد جشن تولدی را به مناسبت 25سالگی تولد كامپیوترهای همراه برگزار كرد و به این ترتیب سال گذشته شركت توشیبا به علت گذشت یك ربع قرن رونمایی از نخستین كامپیوترهای همراه، 3محصول جدید خود را به نمایش گذاشت.

از روزهایی كه برای نخستین بار كامپیوترهای شخصی به كامپیوترهای همراه یا كیفی مبدل شدند، مدت زمان زیادی نمی‌گذرد اما سرعت رشد آنها بسیار بیشتر از آنچه ابتدا تصور می‌شد بوده و به نظر می‌رسد كه این صنعت افق روشنی را پیش‌رو داشته باشد.

كامپیوترهایی مطابق با نیاز كاربران

اگر نگاهی به سال‌ها پیش از رونمایی از اوزبورن بیندازیم، می‌توانیم بگوییم كه آلن كای از كارشناسان شركت زیراكس نخستین فردی بود كه اوایل دهه 1970 میلادی طرح كامپیوترهایی با قابلیت حمل را برای نخستین بار ارائه كرد. این كامپیوترها كه در آن زمان به عنوان كامپیوترهایی موسوم به داینا بوك (Dyna book) طراحی شده بودند، بیشتر شبیه دفترچه یادداشت‌هایی برای ثبت اطلاعات شخصی و مورد نیاز افراد بودند و به همین علت است كه این كامپیوترها را نوت‌بوك هم می‌نامند. آلن كای بر این باور بود كه داشتن یك كامپیوتر همراه برای ثبت و نگهداری اطلاعات شخصی مورد نیاز افراد ضروری بوده و به همین علت علاوه بر این امكانات و قابلیت‌های اتصال به شبكه‌ بی‌سیم را نیز به عنوان یكی از ویژگی‌های ضروری برای این كامپیوترها مد نظر قرار داده بود. اگرچه این تلاش‌ها نتوانست موفقیتی را برای آلن كای به همراه داشته باشد اما زمینه مناسبی را برای معرفی و ساخت كامپیوترهای همراهی كه امروزه نسل جدیدی از آنها به همراه همیشگی بسیاری از افراد مبدل شده‌اند به وجود آورده و از آن زمان تا امروز انواع مختلفی از لپ‌تاپ‌ها با قابلیت‌های مختلف به بازار عرضه شده‌اند و بدون شك می‌توانیم بگوییم لپ‌تاپ‌های امروزی بسیار پیشرفته‌تر و سبك‌تر بوده و از نظر ظاهری نیز پیشرفت قابل توجهی داشته و در حقیقت از نظر ظاهری به آنچه كای در دهه 1970 میلادی تصویری از آن را به عنوان كامپیوترهای قابل حمل ارائه كرده بود، شباهت بیشتری دارند. علی‌رغم این كه لپ‌تاپ‌ها از بسیاری جهات بسیار پیشرفته تر از كامپیوترهای رومیزی هستند اما هنوز هم نتوانسته‌اند به طور كامل جایگزین آنها شوند. به همین علت بسیاری از افرادی كه قصد خرید كامپیوتر دارند در انتخاب بین كامپیوتر رومیزی و كامپیوترهای قابل حمل با تردید مواجه می‌شوند.

لپ‌تاپ با وجود داشتن ویژگی‌هایی مانند قابلیت حمل، كاهش مصرف انرژی و همچنین ایجاد سر و صدای كمتردر مقایسه با رایانه‌های رومیزی معمولا از نظر گرافیكی بسیار ضعیف‌تر از كامپیوترهای رومیزی هستند. ممكن است این تفاوت‌ها چندان محسوس نباشد اما با توجه به نوع استفاده كاربر و همچنین مدت زمانی كه یك كاربر از كامپیوتر شخصی خود استفاده می‌كند اهمیت هر یك از این ویژگی‌ها برای كاربر متفاوت خواهد بود.

آنچه مسلم است این كه در دنیای امروز محبوبیت كامپیوترهای همراه یا همان لپ‌تاپ‌ها بسیار بیشتر از كامپیوترهای رومیزی است تا جایی كه امروزه در بیشتر خانه‌ها، ادارات و مراكز آموزشی می‌توان ردپایی از این كامپیوترها كه سبك و قابل‌حمل بودن از مهم‌ترین ویژگی‌های آنها محسوب می‌شود را یافت. در گذشته این كامپیوترها به صورت عمومی و تنها در مدل‌های محدودی ساخته می‌شدند اما امروزه اغلب آنها به صورت اختصاصی طراحی شده‌اند و كاربران با توجه به نیازشان می‌توانند انواع مختلفی از كامپیوترهای همراه را در بازارهای تجاری بیابند.

گذری بر تحولات در دنیای لپ‌تاپ‌ها

در عصری می‌خواهیم از اجداد و نیاكان كامپیوترهای پیشرفته امروزی سخن بگوییم كه تبلت‌ها و مینی‌نوت‌بوك‌ها بسیار نازك یا همان نت‌‌بوك‌های صفحه مسطح و تلفن‌های همراه هوشمند بخش بزرگی از بازارهای بزرگ فناوری در سطح دنیا را تصاحب كرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

اوزبورن یك

 

 

 

 

 

 

اپسون اچ- ایكس 20

 

 

 

 

 


مك بوك

 

 

 

 

 

 

 


تبلت

منابع: Technology reviewوWikipedia وجام جم آنلاین

نوع مطلب : کامپیوتر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 19 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : neda tavakoli
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

سلام ازاینکه این وبلاگ را برای بیشتر شدن اطلاعات ودانش روز دنیا ممنون هستم باتشکر .
مدیریت وبلاگ
مدیر وبلاگ : neda tavakoli
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :